Загальна інформація про проєкт
Загальна інформація про проєкт
Національна історична бібліотека України як методичний центр історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності розробляє та впроваджує проєкти, які висвітлюють різні аспекти краєзнавства, серед яких нематеріальна культурна спадщина (Далі – НКС).
З метою збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини Національна історична бібліотека України впроваджує проєкт «Нематеріальна культурна спадщина в документних джерелах».
Мета – створення цілісної електронної системи забезпечення користувачів інформацією з нематеріальної культурної спадщини, що передбачає: максимальне накопичення і систематизацію ресурсів з НКС як основного джерела знань про традиції, звичаї, фольклор, практики, традиційні уявлення про всесвіт, народний одяг, національну кухню тощо.
Завдання:
- систематизувати документи про НКС з фонду НІБУ;
- забезпечити швидкий пошук інформації з НКС;
- підвищити ефективність та якість інформаційних послуг для всіх соціальних груп населення, у тому числі для осіб з особливими потребами.
Проєкт передбачає підготовку тематичних книжкових виставок (випусків) про елементи НКС, що внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Протягом року книжкові виставки експонуються в читальній залі Бібліотеки. Формується Електронна бібліографічна база даних НКС НІБУ.
Додатково див.: Обереги українського народу.
Україна є членом ЮНЕСКО з 12 травня 1954 року. Під час 18-го засідання Комітету ЮНЕСКО з захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту, 14 грудня 2023 року Україну вперше обрано на посаду віцеголови цього Комітету (Джерело).
У 2008-му наша держава приєдналася до Конвенції ЮНЕСКО «Про охорону нематеріальної культурної спадщини», ухваливши Закон України від 06.03.2008 № 132 «Про приєднання України до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини». У Законі України «Про культуру» від 14 грудня 2010 року № 2778-VI затверджено поняття «нематеріальна культурна спадщина».
У Конвенції ЮНЕСКО надано визначення терміну «нематеріальна культурна спадщина»: «звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами й у деяких випадках окремим особами як частина їхньої культурної спадщини».
Термін «нематеріальна культурна спадщина» проявляється у таких галузях:
a) усних традиціях та формах вираження, зокрема в мові як носії нематеріальної культурної спадщини;
b) виконавському мистецтві;
c) звичаях, обрядах, святкуваннях;
e) традиційних ремеслах.
У Списки ЮНЕСКО від України внесено 7 елементів (Елементи нематеріальної культурної спадщини України у списках ЮНЕСКО).
У грудні 2024 року до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства включений перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць». Номінацію від України «Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (Джерело).
Координатор проєкту: відділ довідково-бібліографічної та науково-інформаційної роботи (тел. + 380 (44) 280 28 74; e-mail: nibu.sbo@ukr.net).
Звертаємось до всіх небайдужих долучитися до благодійного поповнення фонду Бібліотеки історико-краєзнавчими виданнями даної тематики.